W poniedziałek rano Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził włączenie lacrosse do Igrzysk Olimpijskich w kalifornijskim Los Angeles w 2028 roku. Głosowanie zatwierdzające na Sesji MKOl było ostatnim krokiem w formalnym procesie zainicjowanym przez Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich LA28 w zeszłym roku w celu dodania nowych dyscyplin sportowych do programu imprezy.

Igrzyska Los Angeles 2028 staną się kolejnymi, podczas których będzie można podziwiać zmagania najlepszych lakrosistów globu. Sport, obecnie uprawiany w prawie 100 krajach na całym świecie, obecny był na Igrzyskach w 1904 r. (St. Louis) i 1908 r. (Londyn). Lacrosse został później zaprezentowany jako dyscyplina pokazowa na trzech Igrzyskach Olimpijskich: w Amsterdamie w 1928 r., Los Angeles w 1932 r. i Londynie w 1948 r.

W 2028 r. rywalizacja lakrosowa mężczyzn i kobiet odbędzie się w formule sześcioosobowej (SIXES) – jeszcze szybszej, kompaktowej wersji sportu, będącej skrzyżowaniem „boiskowego” field lacrosse i box lacrosse. „Szóstki” charakteryzują się przyspieszonym, otwartym stylem gry z szybkimi zmianami posiadania i ciągłymi akcjami ofensywnymi, które zapewniają wysokie wyniki. Opracowana w 2018 roku formuła sześcioosobowa jednocześnie zmniejsza koszty i złożoność uczestnictwa oraz organizacji wydarzeń.

Lacrosse został zapoczątkowany przez rdzenną ludność Ameryki Północnej w XII wieku i pozostaje znaczącą częścią kultury rdzennych Amerykanów. Zorganizowany lacrosse dla mężczyzn i kobiet rozwijał się równolegle, począwszy od XIX wieku, pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii. Federacje międzynarodowe zostały utworzone oddzielnie w latach 70. XX wieku, a następnie połączone w 2008 r. w celu uzyskania wspólnej wizji powrotu na igrzyska olimpijskie. Po uznaniu przez wiele światowych organizacji sportowych i tymczasowym statusie przyznanym przez MKOl w 2018 r., olimpijska droga lacrosse stała się możliwa po pełnym uznaniu przez MKOl w 2021 r. W następnym roku dyscyplina ta znalazła się na liście sportów do włączenia w program Igrzysk LA28 i przeszła wszechstronną ocenę, prowadzącą do poniedziałkowej ostatecznej decyzji.

W ciągu ostatnich dwóch dekad lacrosse odnotował bezprecedensowy rozwój, podwajając liczbę członków (federacji krajowych) z 45 do 90. W lacrosse można obecnie grać we wszystkich pięciu regionach kontynentalnych, a cztery kontynenty znajdują się w pierwszej dziesiątce światowych rankingów zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Lacrosse to jeden z pięciu nowych sportów dodanych do programu sportowego LA28, dołączający do baseballu/softballu, krykieta, futbolu flagowego i squasha.